prst na spoušti příčiny a léčba

Prst na spoušti je bolestivý stav, který způsobuje, že se prsty nebo palcem chytit nebo zamknutí se při ohnutí. V palcem jeho tzv spoušť palec.

Šlacha obvykle snadno klouže přes tkáně, která ho pokrývá (nazývané plášť) z důvodu mazacího membrány obklopující kloub nazývá synovie. Někdy se šlacha se může zanítit a oteklé. Když se to stane, ohýbání prstem nebo palcem může vytáhnout zanícenou šlachu přes zúžené šlachové pochvy, což je snap nebo pop.

Spouštěcí prst může být způsobeno opakovaným pohybem nebo zesílený použití prstu nebo palce. Revmatoidní artritida, dna, diabetes a také může způsobit prst na spoušti. Tak mohou zachytit něco, jako je mechanický nástroj, s pevnou rukojetí na dlouhou dobu.

Zemědělci, průmysloví dělníci a hudebníci často dostat prst na spoušti, protože opakují palcem a ukazováčkem pohyb hodně. Dokonce i kuřáci mohou dostat spoušť palec na základě opakovaného používání zapalovače, například. Prst na spoušti je častější u žen než u mužů a má tendenci se stane nejčastěji u lidí, kteří mají 40 až 60 let.

Jedním z prvních příznaků prst na spoušti je bolest ve spodní části prstu nebo palce. Nejčastějším příznakem je bolestivý kliknutí nebo přitahování při ohýbání nebo rovnání prst. Tento lov pocit má tendenci se zhoršovat po odpočinku prst nebo palec a uvolňuje při pohybu.

V některých případech, prst nebo palec zámky v ohnuté nebo rovné polohy jako stav zhorší a musí být jemně narovnal druhou rukou.

Prst na spoušti je diagnostikována fyzické zkoušky ruky a prstů. V některých případech je prst může být oteklé a tam může být náraz přes kloub v dlani. Prst také mohou být zablokovány v ohnuté poloze, nebo to může být tuhý a bolestivé. Žádné rentgeny nebo laboratorní testy jsou používány k diagnostice prst na spoušti.