porozumění syfilis – základy

Syfilis (vyslovuje Koná-eh-lis) je bakteriální infekce, která je sexuálně přenosné. To postupuje v odlišných fázích. Toto onemocnění je léčitelná a progrese je zabránit, pokud je syfilis zachyceny včas a zpracuje. Ale pokud není léčena, může způsobit vážné poškození kardiovaskulárního systému a mozku a vést až ke slepotě a nervových problémech.

Syfilis je často nazýván “velký napodobitel”, protože její příznaky jsou k nerozeznání od jiných chorob.

Syfilis je způsobeno bakterií ve tvaru spirály s názvem Treponema pallidum, který může vstoupit do těla přes drobné řezné rány nebo oděrky na kůži nebo přes sliznici, nejčastěji při sexu.

Syfilis je předán z osoby na osobu přímým kontaktem s infikovaným vřed. Tyto vředy se vyskytují nejčastěji na zevního genitálu, pochvy, řitního otvoru nebo v konečníku. Příležitostně dojít také vředy na rty a v ústech. Vzácně může dojít k přenosu z vředy na rukou. Genitální vředy časných syfilis může zvýšit riziko přenosu HIV.

Tak, syfilis se přenáší při vaginálním, análním a orálním sexu. Těhotné ženy mohou přenést chorobu na děti, které nesou.

Syfilis nelze rozšířit z záchodová sedátka, bazény, vířivky, sdílené oblečení, nebo jídelní nádobí.

Je to možné. V závislosti na tom, jak dlouho má těhotná žena byla infikována syfilis, že má dobrou šanci mít stillbirth nebo porodu na dítě, který zemřel krátce po narození. Léčba syfilis tak rychle, jak je to možné, je nezbytně nutné, jakmile žena podezření na infekci. Dokonce i když se dítě narodí bez příznaků, že dítě mohlo vyvinout příznaky pár týdnů po narození. Neléčené děti mohou stát vývojově zpožděny. Mohou mít i jiné zdravotní problémy, včetně hluchoty, šedý zákal, srdeční problémy a záchvaty. Mohou umřít.

ZDROJE

FamilyDoctor: “syfilis.”

CDC: “Sexuálně přenosné nemoci (STD):. Syfilis”