porozumění ječné zrno – základy

Ječné zrno je pupínek nebo absces, která tvoří buď v horní nebo dolní části víčka. Jedná se o zánět způsobené ucpáním olejové potrubí a bakterií, které normálně žijí na povrchu víčka bez problémů. Některé bakterie mohou uváznout spolu s odumřelých kožních buněk podél okraje víčka. Styes jsou většinou povrchní a jasně viditelné. V některých případech, které se může nacházet hlouběji uvnitř víčka.

Vnitřní ječné zrno (na spodní straně víka) také způsobuje červené, bolestivé rána, ale jeho umístění brání známé Whitehead zobrazování na oční víčko. Vnitřní ječné zrno může zcela zmizí, jakmile je infekce v minulosti, nebo to může zanechat malou cystu naplněné tekutinou, která může mít být otevřen a vyčerpaný.

Je-li ucpané žláza z ječné zrno nikdy dostane lepší, zjizvená tkáň se vyvíjí kolem rozvodněné žlázy a bolest odezní a “oživit” i nadále. Že rána se nazývá chronické chalazion (vyslovuje Cha-lay-Zee-Yon).

Styes a chalazia (množné číslo chalazion) jsou většinou neškodné a zřídka ovlivnit vaše oční bulvy nebo zrak, ale ve vzácných případech mohou vést k závažným infekcím obličeje zvané celulitida, které mohou být velmi vážné. Mohou se objevit v každém věku a mají tendenci se opakovat čas od času.

Styes jsou obvykle způsobeny kombinací ucpaný oleje žlázy a stafylokokových bakterií, které se často žijí přímo na povrch kůže. Naše těla jsou potaženy miliardami přátelských bakterií, které fungovaly společně s námi. Když podmínky mají pravdu, bakterie stávají overabundant, což má za následek zadávací pupínek.

Chalazia jsou výsledkem chronického zánětu ječné zrno, když běží jeho průběh, ale bezbolestná rána zůstane.

ZDROJE

Bradford, C (editor) Základní Ophthalmology, akademie oftalmologie, 2004.

Mayo Clinic.