porozumění encefalitida – základy

Encefalitida, nebo zánět mozkové tkáně, je vzácný, postihuje asi jednoho ze 200.000 lidí každý rok v USA

Kdy udeří, může to být velmi vážné, což způsobuje změny osobnosti, záchvaty, slabost, a další příznaky v závislosti na části mozku postižených.

Zjistit více o encefalitidě

Základy

příznaky

Diagnostika a léčba

Prevence

Děti, starší lidé a osoby s oslabenou imunitou jsou nejzranitelnější. Onemocnění je obvykle způsobeno jedním z několika virových infekcí, takže je někdy označován jako virové encefalitidy.

Mnoho lidí, kteří mají encefalitidu plně zotavit. Jako nejvhodnější léčbu a pacienta šance na uzdravení závisí na viru zapojeni a závažnosti zánětu.

V případě akutního encefalitidy, infekce přímo ovlivňuje mozkové buňky. V para-infekční encefalitidy, mozek a míchu zanítit během jednoho až dvou týdnů od nákazy virovou nebo bakteriální infekcí.

Virová encefalitida může vyvinout v průběhu nebo po infekci některý z několika virových nemocí, včetně chřipky, herpes simplex, spalničky, příušnice, zarděnky, vzteklina, plané neštovice a arbovirus infekce, včetně viru západonilské horečky.

Herpes simplex typu 1 virus je jedním z nejčastějších a nejvážnějších příčin virové encefalitidy. Herpes by tudíž encefalitida může rychle vypuknout, a může způsobit záchvaty nebo duševní změny a dokonce vést ke komatu nebo smrti. To nastane, když je herpes simplex virus typu 1 putuje do mozku, spíše než pohybující se těla na povrchu kůže a produkovat jeho další společný symptom, opar. Včasné rozpoznání a léčba herpes encefalitida může být život zachraňující. Nejste větší šanci dostat encefalitidu, pokud máte opary.

Arbovirus encefalitida je další forma virové encefalitidy. To je způsobeno různými viry, které jsou neseny hmyz (jako jsou komáři a klíšťata). Na rozdíl od herpes, arboviral infekce jsou sezónní, vyskytující se hlavně v létě a počátkem podzimu, a jsou sdružené ve specifických oblastech, jako například v případě St. Louis encefalitidy.

Ve vzácných případech, bakteriálních, plísňových, parazitické nebo rickettsiálních infekce způsobit encefalitidu. Rakovina nebo dokonce vystavení některé léky nebo toxiny může také způsobit encefalitidu.

ZDROJE

Mayo Clinic.

Nemours nadace.

Základní; příznaky

Diagnostiku a léčení Cena; Prevence