Pochopení rakovina prostaty – diagnostika a léčba

Dvě zkoušky se používají se podívat na rakovinu prostaty: digitální rektální vyšetření a testu PSA v krvi.

Test PSA v krvi hledá něco, co nazývá prostatický specifický antigen v krvi. Kdo by měl mít test PSA a když je kontroverzní

Hladiny PSA v krvi je vyšší, pokud je rakovina prostaty, což je cenným nástrojem pro vyhledávání časné rakoviny prostaty. Ale hladina PSA může být také vysoký z infekce nebo zánětu prostaty nebo z zvětšenou prostatou.

Je důležité diskutovat tento test se svým lékařem před tím, než jeden. Vysoká hladina PSA neznamená, že máte Cance; normální hladina PSA neznamená, že nemáte rakovinu.

USA preventivní služby Task Force nedoporučuje pravidelné PSA testy. Pracovní skupina tvrdí, že testy mohou najít rakoviny, které jsou tak pomalu rostoucí, že léčba, která může mít závažné nežádoucí účinky, které by nabídlo žádnou výhodu; Rak Society (ACS) doporučuje diskusi mezi lékařem a pacientem o výhodách a nevýhodách PSA testů. Muži by neměli dostat test, pokud je dal ošetřující lékař tuto informaci, říká ACS. ACS doporučuje, aby diskuse začít ve věku 50 let pro většinu lidí při průměrné riziko rakoviny prostaty, nebo věku 40 až 45 pro ty s vysokým rizikem rakoviny prostaty; Sdružení urologické (AUA) rovněž doporučuje, muži promluvit se svým lékařem o výhodách a nevýhodách testu PSA. AUA říká, že lidé, kteří chtějí být testovány by měla začít ve věku 40.

Pokud hladina PSA jsou vysoké, nebo šly nahoru od posledního PSA testu, Váš lékař provést biopsii prostaty pomocí malého ultrazvukovou sondou vloženou do konečníku (transrektální ultrazvuk). Vzorky tkáně budou testovány na rakovinu.

Pokud se zjistí, rakovina, lékař dělat břišní a pánevní rentgeny, zda rakovina se rozšířila mimo prostatu. CT vyšetření a kostní scan může být rovněž provedeno.

Pro muže, kteří mají vysoké hladiny PSA, ale biopsie nenajdou rakovinu, je vyšetření moči, známý jako PCA-3, který vypadá pro rakovinu. Tento test může zabránit nutnost opakovaných biopsií u některých mužů.