léčbu chřipky s antivirotiky: Relenza a Tamiflu

Antivirotika jsou léky na předpis, které mohou pomoci zabránit chřipky komplikací nebo zkrácení jeho závažnost a trvání chřipky, jakmile to máte. Zde jsou nejnovější doporučení antivirová droga. Po přečtení tohoto, poraďte se se svým lékařem, zda antivirotika vám pomohou cítit se lépe.

Antivirotika jsou léky, které snižují schopnost chřipkových virů množit. Při použití podle návodu, antivirové léky mohou pomoci snížit dobu trvání příznaků chřipky u jinak zdravých dětí a dospělých a může snížit závažnost běžných příznaků chřipky.

Antivirotika se doporučuje pro léčbu a prevenci chřipky. Antivirotika fungují nejlépe, pokud jsou užívány v průběhu 48 hodin po nástupu příznaků chřipky, ale mohou nadále nabízet výhody, pokud jsou užívány později. Tyto léky mohou zkrátit dobu trvání chřipky o jeden až dva dny a prevenci závažných komplikací chřipky.

Lékař může předepsat antivirotikum, pokud přijdete v úzkém kontaktu s rodinnými příslušníky nebo jiní, kteří mají chřipku a chcete, aby se pokusili vyhnout se dostat nemocný. Nicméně, CDC odrazuje tuto praxi, protože to může vést k kmenů rezistentních viru. Místo toho, CDC doporučuje, aby osoby ohrožené těžkou chřipku – jako jsou těhotné ženy nebo lidé s astmatem, cukrovkou nebo srdeční choroby – zahájit antivirovou léčbu, jakmile se objeví příznaky chřipky.

Je však důležité si uvědomit, že očkování je nejúčinnější způsob, jak zabránit chřipce.

CDC doporučuje antivirotika oseltamivir (Tamiflu), zanamivir (Relenza), nebo peramivir (Rapivab).

Oseltamivir, který se užívá ústy, je schválen pro léčbu chřipky u lidí nad 2 týdnů věku a prevenci chřipky u lidí jednoho roku věku a starších.

Zanamivir je schválen pro léčbu chřipky u lidí, 7 let a starší a pro prevenci chřipky u lidí 5 let a starších. Relenza se inhaluje ústy.

Peramivir, vydané v jednom intravenózní dávce, je schválen pro osoby 18 let a starších.

Všechny tři antivirotika jsou nejúčinnější, když vzhledem k tomu, do 48 hodin od začátku příznaků chřipky, i když mohou stále brání závažné komplikace chřipky, pokud je podáván více než 48 hodin poté, co se objeví symptomy.

Pro Podrobné informace viz Strategie prevence chřipky očím.