kozlíku: Používá, nežádoucí účinky, interakce a varování

All-Heal, Amantilla, Baldrian, Baldrianwurzel, Belgie Valerian, kozlík lékařský, voňavé Valerian, Garden Heliotrope, Zahrada Valerian Grande ValÃriane, GuÃrit Tout, Herbe à la Femme Meurtrie, HERBE aux chaty, HERBE aux Coupures, HERBE de Notr .. ; Viz Všechny názvy All-Heal, Amantilla, Baldrian, Baldrianwurzel, Belgie Valerian, kozlík lékařský, Voňavé Valerian, Garden Heliotrope, Zahradní Valerian, Grande ValÃriane, GuÃrit Tout, Herbe à la Femme Meurtrie, Herbe aux Chats, Herbe aux Coupures, Herbe de Notre-Dame, Herbe de Saint-Georges, Herbe du Loup, indický Valerian, Mexican Valerian, Pacific Valerian, Oddenek de ValÃriane, Tagar, Tagar-Ganthoda, Tagara, Valeriana, Valeriana angustifolia, Valeriana edulis, Valeriana jatamansii, Valeriana officinalis, Valeriana Pseudofficinalis, Valeriana Oddenek, Valeriana sitchensis, Valeriana wallichii, Valerianae Radix, kozlíkový, ValÃriane, ValÃriane à Petites Feuilles, ValÃriane Africaine, ValÃriane Celtique, ValÃriane Commune, ValÃriane de Belgique, ValÃriane des Collines, ValÃriane Dioïque, ValÃriane du Jardin, ValÃriane indienne, ValÃriane Mexicaine, ValÃriane officinale, ValÃriane Sauvage; Anonymní

Valerian je bylina. Medicína je vyrobený z kořene; Kozlík lékařský se nejčastěji používá pro poruchy spánku, zejména neschopnost spát (nespavost). To je často v kombinaci s chmelem, meduňky či dalších bylin, které také způsobují ospalost. Někteří lidé, kteří se snaží ustoupit od používání â € œsleeping pillsâ € použití kozlík, které jim pomohou usnout poté, co zúžené dávku na spaní. Tam je nějaký vědecký důkaz, že kozlík pracuje pro poruchy spánku, i když ne všechny studie jsou pozitivní; Kozlík lékařský se používá také pro podmínky spojené s úzkostí a psychického stresu, včetně nervového astmatu, hysterických stavech, dráždivosti, strachu z nemoci (hypochondrie), bolesti hlavy, migrény a žaludeční nevolnost; Někteří lidé používají kozlík pro depresi, mírné třes, epilepsie, deficit pozornosti, hyperaktivitou (ADHD) a chronickým únavovým syndromem (CFS); Kozlík lékařský se používá pro bolesti svalů a kloubů. Některé ženy používají kozlík pro menstruační křeče a příznacích spojených s menopauzou, včetně návaly horka a úzkost; Někdy, kozlík se přidává do vodní lázně na pomoc s neklidem a poruchy spánku; Ve zpracovatelském průmyslu, extrakty a oleje vyrobené z kozlíku lékařského jsou používány jako látky určené k aromatizaci potravin a nápojů.

Valerian Zdá se chovat jako sedativum na mozek a nervový systém.

Možná Efektivní fo; Neschopnost spát (insomnie). Některé výzkumy naznačují, že kozlík nezbavuje nespavost tak rychle, jak â € œsleeping pills.â nepřetržitém používání po dobu několika dnů, dokonce až čtyř týdnů, může být potřeba před účinek je patrný. Valerian Zdá se, že zlepšení kvality spánku lidí, kteří stahují z užívání prášků na spaní. Ne všechny důkazy, je pozitivní, nicméně. Některé studie zjistily, že kozlík nezlepší nespavost některý lepší než â € œsugar Pilla € (placebo); Nedostatečná Evidence fo; Úzkost. Tam je protichůdné důkazy o účinnosti kozlík úzkosti. Někteří lidé hlásili, že se zdá, že snížení stresu v sociálních situacích. Přesto, jiné studie ukázaly, žádný účinek; Deprese. Některé starší výzkumy naznačují, že při kozlík a třezalky tečkované zlepšuje příznaky deprese. Užívání vyšších dávek kozlík s třezalkou tečkovanou zlepšuje příznaky deprese rychleji než nízkých dávkách; Neklid. Konkrétní kombinace produktů, které poskytují kořen kozlíku lékařského extrakt 160 mg a meduňky list extrakt 80 mg (Euvegal forte, Schwabe Pharmaceuticals), bylo vyzkoušeno ke snížení příznaků závažného neklidu (dyssomnia) u dětí mladších 12. První výsledky ukazují jej by mohla být účinná, ale je zapotřebí dalšího výzkumu; Menstruační poruchy (dysmenorea). Předčasné výzkum naznačuje, že při kozlík třikrát denně po dobu dvou menstruačních cyklů snižuje bolest a potřebu jiných lécích proti bolesti při menstruaci; Stres. Předčasné výzkum naznačuje, že užívání 600 mg kozlíku po dobu 7 dní snižuje krevní tlak, srdeční frekvenci a pocity tlaku při zatížení. Jiný výzkum zjistil, že užívání 100 mg, než mluvení před publikem snižuje pocity úzkosti. Jiná studie zjistila, že při kombinační produkt obsahující kozlíku lékařského a meduňky noční nižší úzkost způsobené stresem při nízkých dávkách, ale zvýšit úzkost, pokud jsou užívány ve velkých dávkách; Křeče; Mírné otřesy; Epilepsie; Pozornosti s hyperaktivitou (ADHD); chronický únavový syndrom (CFS); Bolest svalů a kloubů; Bolest hlavy; Žaludeční nevolnost; Příznaky menopauzy včetně návaly horka a úzkost; Ostatní podmínky. Stále více se ukazuje potřeba hodnotit účinnost kozlíku pro tyto účely.

Valerian je pravděpodobné, že SAFE pro většinu lidí při použití v léčivých množství krátkodobých. Klinické studie prokázaly bezpečné použití kozlíku pro léčebné účely ve více než 12.000 lidí ve studiích trvajících až 28 dnů. Bezpečnost dlouhodobého užívání není známa. Některé informace naznačují, že kozlík může být také bezpečné při podávány dětem po dobu 4-8 týdnů; Kozlík může mít některé nežádoucí účinky, jako jsou bolesti hlavy, dráždivost, neklid, nespavost a dokonce v některých lidí. Několik lidí má pocit, stagnující v dopoledních hodinách po nástupu kozlík, zvláště při vyšších dávkách. Je to nejlepší, aby neřídili ani po užití kozlík obsluhovat nebezpečné stroje. Bezpečnost dlouhodobé kozlíku není znám. Aby se zabránilo případným nežádoucím účinkům při ukončování kozlík po dlouhodobém užívání, je to nejlepší pomalu snižovat dávku v průběhu jednoho až dvou týdnů před zastavením úplně; Zvláštní opatření a upozornění: Těhotenství nebo prsu -feeding: Není k dispozici dostatek informací o bezpečnosti kozlík během těhotenství nebo kojení. Zůstat na bezpečné straně a vyhnout se používání; Chirurgie: kozlík zpomaluje centrálního nervového systému. Anestezie a jiných léků, užívaných v průběhu chirurgického zákroku také vliv na centrální nervový systém. Kombinované účinky by mohly být škodlivé. Přestaňte užívat kozlík lékařský alespoň dva týdny před plánovaným operaci.

Alkohol může způsobit ospalost a malátnost. Valerian by mohlo také způsobit ospalost a malátnost. Užívání velké množství kozlík společně s alkoholem může způsobit příliš velkou ospalost.

Valerian může snížit jak rychle se Játra odbourávají alprazolam. Užívání kozlíku s alprazolam může zvýšit účinky a nežádoucí účinky alprazolamu, jako je ospalost.

Valerian může způsobit ospalost a malátnost. Léky, které způsobují ospalost a malátnost jsou nazývány sedativa. Užívání kozlík spolu s uklidňující léky může způsobit příliš velkou ospalost; Některé z těchto uklidňujících léků zahrnují alprazolam (Xanax), clonazepam (Klonopin), diazepam (Valium), lorazepam (Ativan), midazolam (orientuje), temazepam (Restoril), triazolam (Halcion), a další.

Valerian může způsobit ospalost a malátnost. Léky, které způsobují ospalost, se nazývají sedativa. Užívání kozlík spolu s uklidňující léky může způsobit příliš velkou ospalost. Užívání kozlík spolu s uklidňující léky používané v chirurgii by mohl způsobit déletrvající sedaci; Některé sedativní léky zahrnují pentobarbitalu (Nembutal), fenobarbital (Luminální), sekobarbital (seconal), thiopental (Pentothal), fentanyl (Duragesic, Sublimaze), morfin, propofolu (Diprivan), a další.

Některé léky jsou změněny a členěny v játrech; Valerian mohou snižovat jak rychle Játra odbourávají některé léky. Užívání kozlík spolu s některými léky, které jsou odbourávány v játrech může zvýšit účinek a nežádoucí účinky některých léků. Před přijetím kozlík, poraďte se se svým poskytovatelem zdravotní péče, pokud užíváte nějaké léky, které jsou změněny v játrech; Některé léky změnily v játrech patří lovastatin (Mevacor), ketokonazol (Nizoral), itrakonazol (Sporanox), fexofenadin (Allegra), triazolam (Halcion), a mnoho dalších.

Tyto dávky byly studovány ve vědeckém výzk; BY mout; Za neschopnost spát (nespavost; 400-900 mg kozlík získat až 2 hodiny před spaním po dobu až 28 dnů, o; Valerian extrakt 120 mg, s extraktem meduňky 80 mg 3krát denně po dobu až 30 dní, o; kombinace výrobek obsahující kozlík lékařský extrakt 187 mg a chmel extrakt 41,9 mg v jedné tabletě, 2 tablety před spaním po dobu 28 dní. Vezměte kozlík 30 minut až 2 hodiny před spaním.

Reference

Al Majed, A. A., Al Yahya, A. A., Al Bekairi, A. M., al Shabanah, O. A., a Qureshi, S. studie zaměřené na cytologické a biochemické účinky kozlíku v somatických a zárodečných buňkách švýcarských albínů myší. Food Chem Toxicol 200; 44 (11): 1830-1837.

Alkharfy, K. M. a Frye, R. F. Vliv kozlíku, kozlíku / výtažky z chmele a kyselina valerenová na glukuronidace in vitro. Xenobiotica 200; 37 (2): 113-123.

Bliwise, D. L. a Ansari, F. P. nespavost spojená s kozlíku a použití melatoninu v National Health Interview Survey z roku 2002. Spát 7-1-200; 30 (7): 881-884.

Boeters VU. [Při léčení poruch kontroly autonomního nervového systému s valepotriaten (Valmane)]. MMW 196; 37: 1873-1876.

Bounthanh, C., Bergmann, C., Beck, J. P., Haag-Berrurier, M., a Anton, R. Valepotriates, nová třída cytotoxických a protinádorová činidla. Planta Med. 198; 41 (1): 21 až 28.

Bounthanh, C., Richert, L., Beck, J. P., Haag-Berrurier, M., a Anton, R. Působení valepotriates na syntézu DNA a proteinů z kultivovaných buněk hepatomu. Planta Med. 198; 49 (3): 138-142.

Brattstrom, A. Vědecké důkazy pro fixní kombinace extraktu (Ze 91.019) z kozlíku a chmele tradičně používán jako pomoc spánku vyvolávající. Wien.Med Wochenschr. 200; 157 (13-14): 367-370.

Capasso A. farmakologické účinky vodného extraktu z Valeriana adscendens. Phytother Res 199; 10: 309-312.

Cavadas, C., Araujo, I., Cotrim, MD, Amaral, T., Cunha, AP, Macedo, T., a Ribeiro, CF In vitro studie na interakci Valeriana officinalis L. extraktů a jejich aminokyselin na GABAA receptor v krysím mozku. Arzneimittelforschung. 199; 45 (7): 753-755.

Černý AS a Schmid K. Snášenlivost a účinnost kozlíku / meduňky u zdravých dobrovolníků; dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná, multicentrická studie. Fitoterapia 199; 70 (3): 221-228.

Chan, Y. T. Posouzení zpožděných účinků spojených s předávkováním kozlíku. Int.J Clin Pharmacol.Ther. 199; 36 (10): 569.

Chan, T. Y., Tang, C. H., a Critchley, J. A. otrava v důsledku přes-the-counter hypnotické, Sleep-Qik (hyoscin, cyproheptadin, kozlík). Postgrad.Med.J 199; 71 (834): 227-228.

Chen, C., Li, S., Tang, S., Wu, H., Xu, H., Yang, H., a Yan, Z. [Advance farmakologických studií Valeriana jatamansi]. Zhongguo Zhong.Yao Za Zhi. 201; 37 (14): 2174-2177.

Chen, J. H., Chao, Y. H., Lu, S. F., Shiung, T. F., a Chao, Y. F. Účinnost kozlíku akupresury na spánek u pacientů v intenzivní péči: a randomizované klinické studii. Int J Nurs.Stud. 201; 49 (8): 913-920.

Cohen, D. L. a Del Toro Y. Případ kozlíku lékařského spojená s jaterní toxicity. J Clin Gastroenterol 200; 42 (8): 961-962.

Delsignore R, S Orlando, Costi D, Baroni MC a Butturini. Placebem kontrolované klinické studii s kozlíku lékařského. Settimana Medica 198; 68 (9): 437-447.

Dimpfel, W., Brattstrom, A., a Koetter, U. Centrální působení pevných kozlík lékařský-extrakt chmele kombinace (Ze 91019) v volně se pohybujících potkanů. Eur J Med Res 11-30-200; 11 (11): 496-500.

Dimpfel, W., Koch, K., a Weiss, G. Early efekt NEURAPAS (R) zůstatek na hustotě proudu zdroje (CSD) lidského EEG. BMC.Psychiatry 201; 11: 123.

Dominguez, R. A., Bravo-Valverde, R. L., Kaplowitz, B. R., a Cott, J. M. Valerian jako hypnotikum u hispánských pacientů. Cultur.Divers.Ethni.Minor.Psychol. 200; 6 (1): 84 – 92.

Oblékání H Kohler S a Muller WE. Zlepšení kvality spánku s přípravou kozlík-Melissa vysoké dávky. Psychopharmakotherapie 199; 3: 123-130.

Oblékání H. Valerian kombinovanou terapii versus benzodiazepiny: stejnou účinnost při léčbě poruch spánku? Therapiewoche 199; 42 (12): 726-736.

Friede, M., Liske, E., Woelk, H., a Wüstenberg, P. Pflanzliche Wirkstoffe gegen Schlafstorungen. TW Neurologie Psychiatrie 199; 11 (10): 697-700.

Fussel, A. Wolf, A., a Brattstrom, A. Vliv kombinace fixní kozlík-chmelový extrakt (Ze 91019) na spánkovou polygrafii u pacientů s non-organické nespavosti: pilotní studie. Eur J Med Res 9-18-200; 5 (9): 385-390.

Gedevanishvili, M. D., Sikharulidze, I. S., a Gogotidze, N. M. [Toxikologické přístup k hodnocení biologické dostupnosti práškových léčivých bylin]. Georgian.Med News 200; (134): 121-124.

Gerhard, U., Hobi, V., Kocher, R., a Konig, C. [akutní sedatiing účinek bylinné sedativum ve srovnání s bromazepam]. Schweiz.Rundsch.Med.Prax. 12-27-199; 80 (52): 1481-1486.

Gerhard, U., Linnenbrink, N., Georghiadou, C., a Hobi, V. Vigilanzmindernde effekte zweier pflazlicher Schlafmittel (Účinky dvou rostlinné bázi spánku opravné prostředky na bdělosti). Schweiz.Rundsch.Med.Prax. 4-9-199; 85 (15): 473-481.

Gessner B, Klasser M a Völp A. [Dlouhodobá účinek extraktu z kozlíku lékařského (harmonicum moc) u osob s poruchami spánku]. Therapiewoche 198; 33: 5547 – 5558.

Gessner, B. a Klasser, M. [Studie o vlivu Harmonicum hodně na spánek pomocí polygrafické EEG záznamů]. EEG.EMG.Z.Elektroenzephalogr.Elektromyogr.Verwandte.Geb. 198; 15 (1): 45 až 51.

Giedke, H. a Breyer-Pfaff, U. Kritické zhodnocení vlivu kozlíku lékařského extrakt na spánek struktuře a kvalitě spánku. Pharmacopsychiatry 200; 33 (6): 239.

Grippo, A. A., Hamilton, B., Hannigan, R., a Gurley, obsah B. J. Metal efedrinu obsahujících potravinových doplňků a vybraných rostlinných látek. Am J Health Syst.Pharm 4-1-200; 63 (7): 635-644.

Hallam, K. T., Olver, J. S., McGrath, C., a Norman, T. R. Srovnávací kognitivní a psychomotorické účinky jednotlivých dávek Valeriana officianalis a triazolamu u zdravých dobrovolníků. Hum.Psychopharmacol. 200; 18 (8): 619-625.

Han, Z. Z., Yan, Z. H., Liu, Q. X., Hu, X. Q., Ye, J., Li, H. L. a Zhang, W. D. Acylované iridoidy z kořenů Valeriana officinalis var. latifolia. Planta Med 201; 78 (15): 1645-1650.

Hendriks, H., Bos, R., Allersma, D. P., Malingre, T. M., a Koster, A. S. Farmakologické screening valerenal a některé další složky silice Valeriana officinalis. Planta Med 198; 42 (1): 62 až 68.

Hendriks, H., Bos, R., Woerdenbag, H. J., a Koster, A. S. Centrální nervový depresivní aktivitu kyseliny valerenová u myší. Planta Med. 198; (1): 28 až 31.

Herrera-Arellano, A., Luna-Villegas, G., Cuevas-Uriostegui, ML, Alvarez, L., Vargas-Pineda, G., Zamilpa-Alvarez, A., a Tortoriello, J. polysomnografických Vyhodnocení hypnotický účinek z Valeriana edulis standardizovaný extrakt u pacientů trpících nespavostí. Planta Med 200; 67 (8): 695-699.

Hiller KO a Zetler G. neuropharmacological studie o etanolu extrakty z Valeriana officinalis L: behaviorální a antikonvulzíva vlastnostmi. Phytother Res 199; 10: 145 až 151.

Houghton, P. J. Biologická aktivita kozlíku a příbuzných rostlin. J Ethnopharmacol. 198; 22 (2): 121 až 142.

Hubner, R., van, Haselen R., Klein, P. Účinnost homeopatického přípravku Neurexan porovnání s běžně používanými kozlíku přípravků na bázi pro léčení nervozita / neklidu – observační studie. ScientificWorldJournal. 200; 9: 733-745.

Jansen W. Doppelblindstudie mit Baldrisedon. Therapiewoche 197; 27: 2779-2786.

Kamm-Kohl AV, Jansen W a Brockmann P. Moderne baldriantherapie gegen nervöse Störungen im Senium. Medwelt 198; 35: 1450-1454.

Khom, S., Baburin, I., timin, E., Hohaus, A., Trauner, G., Kopp, B., a Hering, S. valerenová potencuje kyselin a inhibuje GABA (A) receptory: molekulární mechanismus a podjednotku specifičnost. Neuropharmacology 200; 53 (1): 178-187.

Kim-Kohl AV, Jansen W Brickman P. Moderní Baldriantherapie gegen nervöse Störungen im Senium. Die Welt Medizinische 198; 35: 1450-1454.

Kleinschmidt, S., záď, G., a Kotter, J. [bylinné léky. Možný význam pro anestezie a intenzivní medicína]. Anaesthesist 200; 56 (12): 1257-1266.

Komori, T., Matsumoto, T., Motomura, E., a Shiroyama, T. spánek zlepšující účinek kozlíku při vdechování a při spánku zkrácení účinku citrónové vdechování. Chem Senses 200; 31 (8): 731-737.

Kutlubaev, M. A., Farkhutdinov, R. R., Akhmadeeva, L. R., a Mufazalov, A. F. Radikálové oxidace v krysím mozku během chronického stresu a farmakologické regulaci tohoto procesu. Bull.Exp Biol Med 200; 140 (4): 416-418.

Lacher, S. K., Mayer, R., Sichardt, K., Nieber, K., a Muller, C. E. Interakce kozlíku extraktů s různou polaritou s receptory adenosinu: identifikace isovaltrate jako inverzního agonisty na receptorů A1. Biochem Pharmacol 1-15-200; 73 (2): 248-258.

Leathwood, P. D. a Chauffard, F. Kvantifikace účinků mírných sedativ. J Psychiatr.Res 198; 17 (2): 115-122.

Leuschner, J., Muller, J., a Rudmann, M. Charakterizace centrálního nervového tlumivých aktivity komerčně dostupného kořene kozlíku lékařského extrakt. Arzneimittelforschung. 199; 43 (6): 638-641.

Lin S., Zhang, ZX, Chen, T., Ye, J., Dai, WX, Shan, L., Su, J., Shen, YH, Li, HL, Liu, RH, Xu, XK, Wang , H., a Zhang, WD Charakteristika chlorovaných valepotriates z Valeriana jatamansi. Phytochemistry 201; 85: 185-193.

Malekzadeh, F., Rose, C, Ingvar, C., a Jernstrom, H. [Přírodní prostředky a hormonální přípravky – potenciální riziko pro pacienty s rakovinou prsu. Studie zkoumá použití činidel, která působí proti případně s léčbou]. Lakartidningen 10-31-200; 102 (44): 3226-1.

Vedení nespavosti: místo tradičních bylinných přípravků. Prescrire.Int. 200; 14 (77): 104-107.

Mennini T, Bernasconi P, Bombardelli E, a kol. In vitro studie o vzájemném působení extraktů a čistých látek z Valeriana officinalis kořeny s GABA, benzodiazepiny a barbituráty receptory v krysím mozku. Fitoterapia 199; 64 (4): 291-300.

Morazzoni P a Bombardelli E. Valeriana officinalis: tradiční používání a nedávná hodnocení činnosti. Fitoterapia 199; 66 (2): 99-112.

Muller, Z., Sárkány, A., Altorjay, A., Szilagyi, A., Tura, T., a Ozsvar, Z. [selhání jater a la a východní Evropy]. Orv.Hetil. 3-22-200; 150 (12): 555-557.

Národní toxikologický program, US Department of zdravotnictví a sociálních služeb. Chemical Information Review dokument pro kozlíku (Valeriana officinalis L.) [CAS No. 8057-49-6] a oleje [CAS No. 8008-88-6]. 2009

Navarrete, A., Avula, B., Choi, Y. W., a Khan, I. A. Chemická otisky Valeriana druhů: současné stanovení valerenová kyseliny, flavonoidy, a phenylpropanoids použitím kapalinové chromatografie s UV detekcí. J AOAC Int 200; 89 (1): 8-15.

Neill, M. a Dixon, P. S. Účinky preincisional 14-ti denní průběhu kozlíku na aktivitu NK buněk v Sprague-Dawley samců laboratorních potkanů ​​podstupujících břišní operaci. Holist.Nurs Pract 200; 21 (4): 187-193.

Nieves J a J Oritz G. Účinky Valeriana officinalis extraktu na přenos GABAergního. Journal of Neurochemistry 199; 69 (Suppl 1): S128.

Notter, D., Brattstrom, A. a Ullrich, N. Therapie von Schlafsto¨rungen. DAZ 200; 144 (14): 147-148.

Orth-Wagner S, Ressin W, a Friedrich I. Phytosedative pro poruchy spánku, které obsahují výtažky z kořene kozlíku lékařského, chmelové zrna a balzám listí. Zeitschrift fur Phytotherapie 199; 16: 147, 155 až 152, 156.

Ortiz, J. G., Nieves-Natal, J., a Chavez, P. Vliv Valeriana officinalis extrakty na [3H] vázání flunitrazepamu, synaptosomální [3H] GABA příjem a hipokampu [3H] uvolňování GABA. Neurochem.Res 199; 24 (11): 1373-1378.

Ortiz, J. G., Rassi, N., Maldonado, P. M., Gonzalez-Cabrera, S., a Ramos, I. Komerční kozlík interakce s [3H] flunitrazepam a [3H] MK-801 vazby na potkaní synaptických membrán. Phytother Res 200; 20 (9): 794-798.

Oshima, Y., Matsuoka, S., a Ohizumi, Y. Antidepresivní principy Valeriana fauriei kořeny. Chem.Pharm.Bull (Tokyo) 199.; 43 (1): 169-170.

Panijel M. [Léčba středně těžkých úzkostných stavů]. Therapiewoche 198; 35 (41): 4659 až 4668.

Pullela, S. V., Choi, Y. W., Khan, S. I. a Khan, I. A. New acylovat clionasterol glykosidy z Valeriana officinalis. Planta Med 200; 71 (10): 960-961.

Riemann, D. a Hajak, G. [insomnie. II. Farmakologické a psychoterapeutické léčebné možnosti]. Nervenarzt 200; 80 (11): 1327-1340.

Rodenbeck A, Simen S, S Cohrs, a kol. Změny tohoto stádia struktury spánku jako rys GABAergních účinky přípravku kozlík-hop u pacientů s psychophysiological nespavosti. Somnologie 199; 2: 26-31.

Sakamoto, T., Mitani, Y., a Nakajima, K. psychotropní účinky japonského kořene kozlíku lékařského extrakt. Chem Pharm Bull (Tokyo) 199; 40 (3): 758-761.

Salter, S. a Brownie, S. Léčba primární nespavost – účinnost kozlíku a chmele. Aust.Fam.Physician 201; 39 (6): 433-437.

Santos, M. S., Ferreira, F., Cunha, A. P., Carvalho, A. P., a Macedo, T. Vodný extrakt kozlíku ovlivňuje transport GABA v synaptosomech. Planta Med. 199; 60 (3): 278-279.

Santos, M. S., Ferreira, F., Cunha, A. P., Carvalho, A. P., Ribeiro, C. F., a Macedo, T. Synaptosomální GABA uvolňováním ovlivněna kořenový kozlík extract– zapojení GABA nosiče. Arch.Int.Pharmacodyn.Ther. 199; 327 (2): 220-231.

Santos, MS, Ferreira, F., Faro, C., Pires, E., Carvalho, AP, Cunha, AP, a Macedo, T. Množství GABA přítomné ve vodných extraktech kozlík je dostatečná k účtu pro [3H] uvolňování GABA v synaptosomech. Planta Med. 199; 60 (5): 475-476.

Sarris, J. a Byrne, G. J. Systematický přehled nespavosti a komplementární medicíny. Spát Med Rev. 201; 15 (2): 99-106.

Schellenberg R, Schwartz A, Schellenberg V, a kol. Kvantitativní EEG-monitoring a psychometrické vyhodnocení terapeutické účinnosti Biral N ve psychosomatických onemocnění. Naturamed 199; 4: 9.

Schmidt-Voigt J. Die Behandlung nervöser Schlafstörungen und innerer Unruhe mit einem rein pflanzlichen sedativum. Therapiewoche 198; 36: 663-667.

Seifert T. Léčebné účinky kozlíku v nervových poruch. Therapeutikon 198; 2: 94-98.

Sichardt, K., Vissiennon, Z., Koetter, U., Brattstrom, A., a Nieber, K. Modulace postsynaptických potenciálů v potkaních kortikálních neuronů podle kozlíku extrakty maceruje s různými alkoholy: zapojení adenosinu A (1) – a GABA (A) receptory. Phytother Res 200; 21 (10): 932-937.

Škramlík E. über die giftigkeit und vertaglichkeit von atherischen olen. Pharmazie 195; 14: 435-445.

Spánek stížnosti: Kdykoliv je to možné, vyhnout se používání prášky na spaní. Prescrire.Int. 200; 17 (97): 206-212.

Sousa MPD Pacheco P a Roldao V. Double-blind srovnávací studie o účinnosti a bezpečnosti Valdispert vs. clobazepam. KaliChemi Med Research Info (zpráva) 1992

Staiger, C. a Wegener, T. Pflanzliche Dreierkombination bei Schlafsto¨rungen und Unruhezusta¨nden: eine Anwendungsbeobachtung. Z Phytother 200; 27 (1): 12-15.

Stevinson C a Ernst E. Valerian při nespavosti: systematický přehled randomizovaných klinických studií. Spát Med 200; 1: 91 až 99.

Strosser, W. a Gladbach, B. Pflanzliche Sedativa: alternativa in der Therapie Leichter Schlafstorungen. Dtsch Apoth ZTG 199; 139: 50-52.

Taibi, D. M., Landis, C. A., Petry, H., a Vitiello, M. V. Systematický přehled kozlíku jako uspavaci: bezpečné, ale nejsou účinné. Spát Med Rev 200; 11 (3): 209-230.

Tokunaga, S., Takeda, Y., Niimoto, T., Nishida, N., Kubo, T., Ohno, T., Matsuura, Y., Kawahara, Y., Shinomiya, K., a Kamei, C. vliv kozlíku lékařského přípravy extraktu (BIM) na spánek-bdění cyklus u potkanů. Biol Pharm Bull. 200; 30 (2): 363-366.

Vassiliadis, T., Anagnostis, P., Patsiaoura, K., Giouleme, O., Katsinelos, P., Mpoumponaris, A., a Eugenidis, N. Valeriana hepatotoxicita. Spát Med 200; 10 (8): 935.

Vissiennon, Z., Sichardt, K., Koetter, U., Brattstrom, A., a Nieber, K. kozlík lékařský extrakt Ze 911 inhibuje postsynaptické potenciály aktivací adenosinového A1 receptorů v potkaních kortikálních neuronů. Planta Med 200; 72 (7): 579-583.

Volk, S., Friede, M., Hasenfuss, I., a Wüstenberg, P. Phytosedativum gegen nervose Unruhezustande und Einschlafstorungen: Wirksamkeit und Vetraglichkeit eines pflanzlichen Kombinations-praparates aus Baldrianwurzeln, Hopfenzapfen und Melissenblattern. Z Phytother 199; 20 (6): 337-344.

Vorbach EU, Darmstadt R, Gortelmeyer, Frankfurt, a Bruning J. Therapie von Insomnien. Psychopharmakotherapie 199; 3: 109-115.

Wagner, H., Jurcic, K., a Schaette, R. [Srovnávací studie týkající se sedativní účinek Valeriana výtažky, valepotriates a jejich degradační produkty (autorova Transl)]. Planta Med. 198; 38 (4): 358-365.

Waldschutz, R. a Klein, P. homeopatický přípravek Neurexan vs. kozlík pro léčbu nespavosti: pozorovací studie. ScientificWorldJournal. 200; 8: 411-420.

Wells SR. Mezinárodní nitrožilní podávání extrakt kořene kozlíku lékařského hrubý. NACCT 199; 33: 542.

Xu, J., Guo, Y., Xie, C., Jin, D. Q., Gao, J., a Gui, L. Izolace a neuroprotektivní aktivity acylovaných iridoidy z Valeriana jatamansi. Chem Biodivers. 201; 9 (7): 1382-1388.

Xu, J., Li, Y. Guo, Y. Guo, P., Yamakuni, T., a Ohizumi, Y. izolace, strukturální objasnění a neuroprotektivní účinky iridoidy z Valeriana jatamansi. Biosci.Biotechnol.Biochem. 201; 76 (7): 1401-1403.

Yao, M. Ritchie, H. E. a Brown-Woodman, test kozlíku P. D. vývojové toxicity screeningu. J Ethnopharmacol 9-5-200; 113 (2): 204-209.

Výrobky Zaffani, S., Cuzzolin, L., a Benoni, G. bylinné: chování a víry mezi italských žen. Pharmacoepidemiol Drug Saf 200; 15 (5): 354-359.

Albrecht M, Berger W, Laux P a kol. Psychofarmak a bezpečnost silničního provozu: účinek Euvegal & re; Dražé Forte pro řidičské schopnosti a kombinační efekty s alkoholem. Z Allg Med 199; 71: 1215-1225.

Albrecht M, Berger W, Laux P, Schmidt U, et al. Psychopharmaka und Verkehrssicherheit. Der Einfluß von Euvegal & re; – Dragees forte auf die Fahrtüchtigkeit und mit Kombinationswirkungen Alkohol Z ALLG Med 199; 71: 1215-1225.

Anderson GD, Elmer GW, Kantor ED, et al. Farmakokinetika kyseliny valerenová po podání kozlík u zdravých jedinců. Phytother Res 200; 19: 801-3.

Andreatini R, Sartori VA, Seabra ML, Leite JR. Vliv valepotriates (kozlík lékařský extrakt) v generalizované úzkostné poruchy: randomizované, placebem kontrolované pilotní studie. Phytother Res 200; 16: 650-4 ..

Balderer G, BorbÃly AA. Vliv kozlíku na lidský spánek. Psychopharmacology (Berl). 198; 87: 406-9.

Barton DL, Atherton PJ, Bauer BA, et al. Použití Valeriana officinalis (Valerian) ve zlepšení spánku u pacientů, kteří podstupují léčbu rakoviny: fáze III randomizované, placebem kontrolované, dvojitě zaslepené studii (NCCTG Trial, N01C5). J Support Oncol. 2011 Jan-Fe; 9: 24-31.

Bent S, Padula A, Moore D, et al. Valerian spánku: systematický přehled a meta-analýzu. Am J Med 200; 119: 1005-1012.

Bent S, M Patterson, Garvin D. Valerian spánku: systematický přehled a meta-analýzu. Alternativní terapie 200; 7: S4.

Budzinski JW, Foster BC, Vandenhoek S, Arnason JT. In vitro zhodnocení lidského cytochromu P450 3A4 inhibici vybraných komerčních bylinných extraktů a tinktur. Phytomedicine 200; 7: 273-82.

Cant A, J Shay, Horrobin DF. Účinek mateřské suplementace linolové a gama-linolenová o složení tuku a obsahu mateřského mléka: v placebem kontrolované studii. J Nutr Sci Vitaminol (Tokyo) 199; 37: 573-9.

Carrasco MC, Vallejo JR, Pardo-de-Santayana M, et al. Interakce Valeriana officinalis L. a Passiflora incarnata L. u pacientů léčených lorazepam. Phytother Res. 2009 De; 23: 1795-6.

Černý A, Shmid K. Snášenlivost a účinnost kozlík / meduňky u zdravých dobrovolníků (dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná, multicentrická studie). Fitoterapia 199; 70: 221-8.

Chen D, J Klesmer, Giovanniello A, et al. Duševní stav změní v násilníkem alkoholu užívající kozlík a Gingko biloba. Am J Addict. 2002 Winte; 11: 75-7.

Circosta C, De Pasquale R, Samperi S, et al. Biologické a analytické charakterizace dvou extraktů z Valeriana officinalis. J Ethnopharmacol. 2007 Jun 1, 112: 361-7.

Coxeter PD, Schluter PJ, Eastwood HL, et al. Kozlík Nezdá se, že zmírnění příznaků u pacientů s chronickou nespavostí v obecné praxi pomocí různých randomizovaných n-z-1 pokusů. Doplňovat Ther Med. 2003 De; 11: 215-22.

Cropley M, Cave Z, Ellis J, Middleton RW. Vliv kava a kozlíku na lidské fyziologické a psychologické reakce na psychické zátěži posouzen v laboratorních podmínkách. Phytother Res 200; 16: 23-7 ..

Cuellar NG, Ratcliffe SJ. Má kozlík zlepšit ospalost a závažnosti symptomů u lidí se syndromem neklidných nohou? Altern Ther zdraví Med. 2009 Mar-Ap; 15: 22-8.

Delsignore R, S Orlando, Costi D, et al. Placebem kontrolované klinické studii s kozlíku lékařského. Settimana Medica 198; 68: 437-7.

Plenky A, Hindmarch I. dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná zkoumání účinků dvěma dávkami přípravku kozlíku na spánek, kognitivní a psychomotorické funkce Sleep-rušen starší dospělé. Phytother Res. 2004 Oc; 18: 831-6.

Dimpfel W, Suter A. spánku zlepšující účinky podání jedné dávky kozlíku / chmel extrakt tekutin – s dvojitě zaslepené, randomizované, placebem kontrolované studii spánku EEG v paralelním designu s využitím electrohypnograms. Eur J Med Res. 2008 Květen 2, 13: 200-4.

Donath F, Quispe S, Diefenbach K, et al. Kritické zhodnocení vlivu kozlíku lékařského extrakt na spánek struktuře a kvalitě spánku. Pharmacopsychiatry 200; 33: 47-53.

Donovan JL, Devane CL, Chavin KD, et al. Několik noční dávky kozlík lékařský (Valeriana officinalis) měla minimální vliv na aktivitu CYP3A4 a nemá vliv na aktivity CYP2D6 u zdravých dobrovolníků. Drug Metab Dispos 200; 32: 1333-6.

Dorn M. [Účinnost a snášenlivost Baldrian proti oxazepam v neekologické a non-psychiatrické insomniacs: randomizované, dvojitě zaslepené, klinický, srovnávací studie]. Forsch Komplementarmed Klass Naturheilkd 200; 7: 79-84.

Oblékání H. Valerian kombinovanou terapii versus benzodiazepiny: stejnou účinnost při léčbě poruch spánku? Therapiewoche 199; 42 (12): 726-736.

Eadie MJ. Mohl kozlík byli první antikonvulzívum? Epilepsie 200; 45: 1338-1343.

Fernandez S, Wasowski C, Paladini AC, Marder M. sedativní a spánek zlepšující vlastnosti linarin, flavonoid izolované od Valeriana officinalis. Pharmacol Biochem Behav 200; 77: 399-404.

Fernández-San-Martan MI, Masa-Font R, Palacios-Soler L, et al. Účinnost kozlíku na nespavosti: meta-analýza randomizovaných studií kontrolovaných placebem. Spánek Med. 2010 Ju; 11: 505-11.

Francis AJ, RJ Dempster. Vliv kozlíku lékařského, Valeriana edulis, na obtíže spánku u dětí s poruchami intelektu: randomizovaná studie. Phytomedicine 200; 9: 273-9 ..

Garges HP, Varia I, Doraiswamy PM. Srdeční komplikace a delirium spojené s kořenovým odstoupení Valerian. [Dopis Editor]. JAMA 199; 280: 1566-7.

Sklo JR, Sproule BA, Herrmann N, et al. Akutní farmakologické účinky temazepam, difenhydramin a kozlík u zdravých starších osob. J Clin Psychopharmacol 200; 23: 260-8 ..

Gurley BJ, Gardner SF, Hubbard MA, et al. In vivo účinky goldenseal, kava kava, černá cohosh a kozlík o lidského cytochromu P450 1A2, 2D6, 2E1 a 3A4 / 5 fenotypu. Clin Pharmacol Ther 200; 77: 415-26.

Gutierrez S, Ang Lee-MK, Walker DJ, Zacny JP. Posuzování subjektivní a psychomotorické účinky bylinné léky kozlík u zdravých dobrovolníků. Pharmacol Biochem Behav 200; 78: 57-64.

Hadley S, Petry JJ. Kozlík lékařský. Am Fam lékaře 200; 67: 1755-8 ..

Hausen BM. Identifikace alergenů Arnica montana L. kontaktní dermatitidy 197; 4: 308.

Hellum BH, Hu Z, Nilsen OG. Indukce CYP1A2, CYP2D6 a CYP3A4 šest obchodních rostlinných produktů v kultivovaných primárních lidských hepatocytech. Základní Clin Pharmacol Toxicol. 2007 Ja; 100: 23-30.

Hellum BH, Nilsen OG. Inhibiční potenciál in vitro ochranných rostlinných produktů na lidský CYP2D6 se podílí na metabolizmu a vliv ethanolu. Základní Clin Pharmacol Toxicol. 2007 Ne; 101: 350-8.

Houghton PJ. Vědecký základ pro údajný aktivitu kozlíku. J Pharm Pharmacol 199; 51: 505-12.

Jacobs BP, Bent S, Tice JA, et al. Založený na internetu, randomizované, placebem kontrolované studie kava a kozlík pro úzkosti a nespavosti. Medicine (Baltimore) 200; 84: 197-207.

Kamm-Kohl AV, Jansen W Brickman P. Moderní Baldriantherapie gegen nervöse Störungen im Senium. Die Welt Medizinische 198; 35: 1450-1454.

Kennedy DO, Malý W, Haskell CF, et al. Anxiolytické účinky kombinace Melissa officinalis a Valeriana officinalis při laboratorní vyvolanou stresem. Phytother Res. 2006 Fe; 20: 96-102.

Klepser TB, Klepser ME. Nebezpečné a potenciálně bezpečné bylinné terapie. Am J Health Syst Pharm 199; 56: 125-38.

Koetter U, Schrader E, Käufeler R, et al. Randomizovaná, dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná, prospektivní klinická studie, která prokázala klinickou účinnost fixní kozlíku chmel kombinace extraktu (ze 91019) u pacientů, kteří trpí non-organické poruchy spánku. Phytother Res. 2007 Se; 21: 847-51.

Kohnen R, Oswald WD. The effects of valerian, propranolol, and their combination on activation, performance, and mood of healthy volunteers under social stress conditions. Pharmacopsychiatry 198; 21:447-8.

Kuhlmann J, Berger W, Podzuweit H, Schmidt U. The influence of valerian treatment on “reaction time, alertness and concentration” in volunteers. Pharmacopsychiatry 199; 32:235-41.

Leathwood PD, Chauffard F, Heck E, Munoz-Box R. Aqueous extract of valerian root (Valeriana officinalis L.) improves sleep quality in man. Pharmacol Biochem Behav 198; 17:65-71.

Leathwood PD, Chauffard F. Aqueous extract of valerian reduces latency to fall asleep in man. Planta Med 198; 2:144-8.

Lefebvre T, Foster BC, Drouin CE, et al. In vitro activity of commercial valerian root extracts against human cytochrome P450 3A4. J Pharm Pharmaceut Sci 200; 7:265-73.

Li MK, Blacklock NJ, Garside J. Effects of magnesium on calcium oxalate crystallization. J Urol 198; 133:23.

Lindahl O, Lindwall L. Double blind study of a valerian preparation. Pharmacol Biochem Behav. 1989 Ap; 32:1065-6.

MacGregor FB, Abernethy VE, Dahabra S, et al. Hepatotoxicity of herbal remedies. BMJ 198; 299:1156-7.

Mirabi P, Dolatian M, Mojab F, et al. Effects of valerian on the severity and systemic manifestations of dysmenorrhea. Int J Gynaecol Obstet. 2011 De; 115:285-8.

Miyasaka LS, Atallah AN, Soares BG. Valerian for anxiety disorders. Cochrane Database Syst Rev 200; (4):CD004515.

Morin CM, Koetter U, Bastien C, et al. Valerian-hops combination and diphenhydramine for treating insomnia: a randomized placebo-controlled clinical trial. Sleep 200; 28:1465-71.

Müller D, Pfeil T, von den Driesch V. Treating depression comorbid with anxiety–results of an open, practice-oriented study with St John’s wort WS 5572 and valerian extract in high doses. Phytomedicine. 200; 10 Suppl 4:25-30.

Muller SF, Klement S. A combination of valerian and lemon balm is effective in the treatment of restlessness and dyssomnia in children. Phytomedicine 200; 13:383-7.

Müller-Limmroth W, Ehrenstein W. [Experimental studies of the effects of Seda-Kneipp on the sleep of sleep disturbed subject; implications for the treatment of different sleep disturbances (author’s transl)]. Med Klin. 1977 Jun 2; 72:1119-25.

National Toxicology Program, US Department of Health and Human Services. Chemical Information Review Document for Valerian (Valeriana officinalis L.) [CAS No. 8057-49-6] and Oils [CAS No. 8008-88-6]. Supporting Nomination for Toxicological Evaluation by the National Toxicology Program. November 2009. Available at: http://ntp.niehs.nih.gov/NTP/Noms/Support_Docs/Valerian_nov2009.pdf.

O’Dell BL. Mineral interactions relevant to nutrient requirements. J Nutr 198; 119:1832-8.

Oxman AD, Flottorp S, HÃ¥velsrud K, et al. A televised, web-based randomised trial of an herbal remedy (valerian) for insomnia. PLoS One. 2007 Oct 1; 2:e1040.

Panijel M. [Treatment of moderately severe anxiety states]. Therapiewoche 198; 35(41):4659-4668.

Plushner SL. Valerian: Valerian officinalis. Am J Health Syst Pharm 200; 57:328,333,335.

Poyares DR, Guilleminault C, Ohayon MM, Tufik S. Can valerian improve the sleep of insomniacs after benzodiazepine withdrawal? Prog Neuropsychopharmacol Biol Psychiatry 200; 26:539-45.

Prudden JF, Balassa LL. The biological activity of bovine cartilage preparations. Clinical demonstration of their potent anti-inflammatory capacity with supplementary notes on certain relevant fundamental supportive studies. Semin Arthritis Rheum 197; 3:287-321.

Schmitz M, Jäckel M. [Comparative study for assessing quality of life of patients with exogenous sleep disorders (temporary sleep onset and sleep interruption disorders) treated with a hops-valarian preparation and a benzodiazepine drug]. Wien Med Wochenschr. 199; 148:291-8.

Schulz H, Stolz C, Müller J. The effect of valerian extract on sleep polygraphy in poor sleepers: a pilot study. Pharmacopsychiatry. 1994 Ju; 27:147-51.

Stevinson C, Ernst E. Valerian for insomnia: a systematic review of randomized clinical trials. Sleep Med 200; 1:91-9.

Sun J. Morning/evening menopausal formula relieves menopausal symptoms: a pilot study. J Altern dodatek Med 200; 9:403-9.

Taavoni S, Ekbatani N, Kashaniyan M, et al. Effect of valerian on sleep quality in postmenopausal women: a randomized placebo-controlled clinical trial. Menopauza. 2011 Se; 18:951-5.

Taibi DM, Bourguignon C, Gill Taylor A. A feasibility study of valerian extract for sleep disturbance in person with arthritis. Biol Res Nurs. 2009 Ap; 10:409-17.

Taibi DM, Vitiello MV, Barsness S, et al. A randomized clinical trial of valerian fails to improve self-reported, polysomnographic, and actigraphic sleep in older women with insomnia. Sleep Med. 2009 Ma; 10:319-28.

Vorbach EU, Darmstadt R, Gortelmeyer, Frankfurt, and Bruning J. Therapie von Insomnien. Psychopharmakotherapie 199; 3:109-115.

Wheatley D. Stress-induced insomnia treated with kava and valerian: singly and in combination. Hum Psychopharmacol 200; 16:353-6.

Willey LB, Mady SP, Cobaugh DJ, Wax PM. Valerian overdose: a case report. Vet Hum Toxicol 199; 37:364-5.

Yuan CS, Mehendale S, Xiao Y, et al. The gamma-aminobutyric acidergic effects of valerian and valerenic acid on rat brainstem neuronal activity. Anesth Analg 200; 98:353-8.

Ziegler G, Ploch M, Miettinen-Baumann A, et al. Efficacy and tolerability of valerian extract LI 156 compared with oxazepam in the treatment of non-organic insomnia–a randomized, double-blind, comparative clinical study. Eur J Med Res. 2002 Nov 2; 7:480-6.

Přírodní Léky obsáhlá databáze Consumer verzi. viz Natural Léky komplexní databáze verzi Professional. ÂTherapeutic Research fakulta 2009.

Ex. Ženšen, vitamin C, deprese