děložní myom embolizace (UFE), plodnost, efekty a další

Děložní myom embolizace (UFE) je postup provádí radiologem. Blokuje průtok krve k myomy v děloze. (To je také nazýváno děložní embolizace tepny). Pro ženy, které nejsou plánují těhotenství v budoucnu, UFE je možná volba v místě chirurgického zákroku po myomů.

První, tenká, pružná trubka nazývá katétr do krevní cévy v horní části stehna (femorální arterie). Látka s názvem kontrastní materiál se potom vstříkne do katetru. Můžete mít pocit, pocit oteplování, protože cestuje až do dělohy. Radiolog využívá v reálném čase X-ray na video obrazovce (fluoroskopie), aby vidět tepny a pak vede katétr do tepen, které zásobují krví do myomu. Roztok polyvinylalkoholu (PVA), částice se vstřikuje do těchto děložních tepen pomocí katétru. Tyto částice vybudovat v cílových tepen a zablokovat průtok krve do myomu.

Děložní myom embolizace obvykle trvá 1 až 3 hodiny, v závislosti na tom, jak dlouho trvá umístění katetru a jak snadné je umístit katetr v tepnách v děloze. Po skončení postupu je u konce, odstranění katetru a tlak je aplikován na místo vpichu po dobu 10 až 15 minut, pokud jsou problémy s krvácením. Obvazový je pak aplikován. Můžete očekávat, že mít alespoň 6 hodin klid na lůžku po zákroku.

Můžete být poslán domů po uplynutí doby odpočinku posteli, pokud vaše bolest je pod kontrolou, nebo můžete strávit noc v nemocnici Další pozorování nebo tlumení bolesti. To bude záviset na běžnou praxí vašeho radiologem. A to bude záležet na tom, jak dobře děláte po zákroku.

Středně těžké až těžké pánevní bolesti je společná pro 6 až 12 hodin po tomto postupu. Pobyt v nemocnici a narkotických léků proti bolesti se používají k řízení této bolesti, v případě potřeby. Můžete také požádat o antinausea lék, pokud máte pocit na zvracení nebo zvracení. Některé ženy jsou schopny řídit jejich bolest se nesteroidní protizánětlivé léky, jako je ibuprofen nebo aspirin. Být v bezpečí s léky. Přečíst a dodržovat všechny pokyny na etiketě.

Může se však objevit vaginální krvácení na pár týdnů. To je z myomu, který se hroutí a krvácení.

Děložní myom embolizace snižuje velikost děložních myomů v průměru asi 50%. ; Přibližně 80 100 žen léčených UFE pro děložní myomy uvádějí, že jejich symptomy zlepšily. ; UFE nemusí vždy léčit myomy. V jedné studii, téměř 1 z 5 žen, které měly UFE měl opakovat UFE nebo hysterektomii během několika příštích let. 2

V některých případech, krvácení nebo bolest přetrvává po dobu několika měsíců. Některé ženy také předat myomu z pochvy, obvykle 6 týdnů do 3 měsíců poté, co UFE. To se může stát i rok později. Pokud tak učiníte projít fibroidní tkáně, navštivte svého lékaře ihned, aby být jisti, že se nevyvíjejí infekce nebo problémy s krvácením.

Infekce. To je nejzávažnější, potenciálně život ohrožující komplikace UFE. Ve vzácných případech je nutná hysterektomie k léčbě infikované dělohy; Předčasná menopauza. To se jeví jako více pravděpodobné, že nastane u žen nad 40 let než u mladších žen; Ztráta menstruace (amenorea); formace zjizvená tkáň (adheze); Bolest, která trvá několik měsíců.

nejsou nutná celková anestezie a abdominální (břišní) řez; Nedochází ke ztrátě krve, takže není třeba pro transfúze krve; Všechny myomy mohou být zpracovány ve stejnou dobu; Nezpůsobuje kostní ředění (osteopenie) nebo jiné závažné vedlejší účinky spojené s GnRH terapie.

Měli byste být schopni se vrátit ke svým obvyklým činnostem v 7 až 10 dnů.

Doporučená následnou péči po UFE zahrnuje prohlídku 1 až 3 týdny později a ultrazvuk nebo MRI 3 až 6 měsíců později.

Děložní myom embolizace se používá ke zmenšení nebo zničení děložních myomů. Používá se u žen s fibroidní problémy, kteří si nepřejí, aby léčit myomy s hysterektomii, nemají v plánu být těhotná v budoucnu, a nedosáhly menopauzy. Ačkoli nejsou tam žádné omezení velikosti, UFE se nedoporučuje pro všechny typy myomů.

Pokud jste silně proti kdy musel hysterektomii, může UFE nemusí být rozumná volba pro vás. V některých případech infekce nebo poškození dělohy, UFE vedl k potřebě hysterektomii.

UFE je účinná léčba, ale myomy může vrátit.

Míra komplikací po UFE je nízká, ale zahrnuje

UFE nemusí být dobrou volbou, pokud chcete otěhotnět. Je možné otěhotnět potom, ale to je nejisté, jak dobré šance jsou. Tento postup má mít riziko poškození vaječníku nebo dělohy, což by bylo mnohem těžší otěhotnět. Tam může být vyšší riziko problémů těhotenství.

Pro děložní myom, embolizace, ujistěte se, že máte speciálně vyškolený intervenčního radiologa, který má bohaté zkušenosti s postupem.

Děložní myom embolizace může být dobrou volbou léčby pro ženy, které si nepřejí dostávat krevní transfúze (které mohou být potřebné po myomektomii), nebo kteří mají jiné vážné zdravotní podmínky, které činí celková anestezie nebezpečný. UFE není bezpečné pro ženy, kteří jsou alergičtí na kontrastní látky (používá se pro skiaskopií během UFE).

UFE má několik výhod oproti hysterektomii, myomektomii a léčbu GnRH-a (hormon tlumících léků používaných zmenšovat myomy).

Nevýhody UFE obsahují

Vyplňte formulář s informacemi o zvláštní zacházení (PDF) (Co je PDF dokument?), Které vám pomohou pochopit tuto léčbu.

Praxe výbor společnosti pro reprodukční medicínu, Society of reprodukčních chirurgů (2008). Myomy a reprodukční funkce. Fertility and Sterility, 90 (3): S125-S130.

Lethaby A, B Vollenhoven (2011). Myomy dělohy (myomatosis, leiomyomů), datum vyhledávání června 2009. On-line verze BMJ klinický důkaz: http: //www.clinicalevidence.

Sarah Marshall, MD – Rodinný Medicin; Divya Gupta, MD – porodnictví a gynekologie, onkogynekologie

12.03.2014

Náklady. UFE je stejně drahé jako hysterektomii; Nepředvídatelný vliv na plodnost. To se nedoporučuje pro ženy, které doufají, že otěhotnět; Možnost odloženého infekce někdy v prvním roce, který se může stát život ohrožující, pokud se neléčí; Není jistý lék. V jedné studii, téměř 1 z 5 žen, které měly UFE měl opakování UFE nebo hysterektomii. ; Možnost, že některé pojistné plány nepokryje tento postup.