co je sdílená psychotická porucha?

Psychotická porucha je duševní nemoc, která způsobuje abnormální a iracionální myšlení a vnímání. Psychotickým onemocněním měnit schopnost člověka myslet jasně, učinit dobré mínění, reagovat citově, efektivně komunikovat, pochopit realitu, a chovat odpovídajícím způsobem. Lidé s psychickými poruchami mají potíže zůstat v kontaktu s realitou a často nejsou schopni splnit běžné požadavky každodenního života.

Návštěva ‘s Schizofrenie Health Cente; Nově diagnostikovaná? Najít jí pomohl; Healthwise od: Schizofrenie Basic; Healthwise od: Schizofrenie treament Overvie; Healthwise od: domácí léčbu pro Schizophreni; Klíče k zotavení z schizofrenie

Společná psychotická porucha, známá také jako folie deux (dále jen “bláznovství dvou”), je vzácné onemocnění, při kterém jinak zdravý člověk (sekundární case) sdílí přeludy osoby s psychotickou poruchou (primární případ), jako je například schizofrenie. Příklad: Osoba s psychotickou poruchou je přesvědčen, cizinci jsou špehuje něj. Osoba se sdílenou psychotickou poruchou také začne věřit v špehování cizince. Bludy jsou indukované v sekundárním případě a obvykle zmizí, když jsou lidé odděleny. Kromě bludy, myšlenky a chování sekundární případu jsou obvykle docela normální.

Sdílená psychotická porucha se obvykle vyskytuje pouze u dlouhodobých vztahů, v nichž jedna osoba je dominantní a druhý je pasivní. Ve většině případů, je osoba v nichž jsou indukovány bludy je závislý na nebo poddajný osobě s psychotické poruchy. Lidé podílející se často samotářský nebo jinak oddělena od společnosti a mají úzké citové vazby mezi sebou navzájem. Tato porucha může také nastat ve skupinách jedinců, kteří jsou úzce zapojeny s osobou, která má psychotická porucha.

Osoba se sdílenou psychotickou poruchou má přeludy, které jsou podobné těm někoho blízkého, kdo má psychotickou poruchou.