co je radiace? jak to funguje, vedlejší účinky a další

Radiační terapie léčí rakovinu při použití vysokých energetických vln zabíjet nádorové buňky. Cílem je zničit nebo poškodit rakovinu bez nepříznivých dopadů na příliš mnoho zdravých buněk.

Mnoho z lékařské a vědecké termíny používané v tomto souhrnu se nacházejí v Dictionary of Genetics podmínek. Když je spojen pojem klepnutí, bude definice objeví v samostatném okně; Mnohé z těchto genů popsaných v tomto přehledu jsou uvedeny v online Mendelian Inheritance u člověka (OMIM) databáze. Když se objeví OMIM za názvem genu nebo název stavu, klikněte na OMIM pro odkaz na další informace; Existuje několik dědičné syndromy, které zahrnují endokrinní žlázy nebo neuroendokrinní, …

Neexistuje žádný způsob, jak předpovědět, jak radiace vás ovlivní. Můžete mít málo nebo jen mírné vedlejší účinky ze svého silni; někdo jiný může mít mnoho problémů, nebo ty velmi závažných.

Když se dostanete radiační terapii, budete pracovat s lékařem, který se specializuje na tento druh léku. Je důležité, aby si s ní promluvit o tom, jak léčba možná se budete cítit a co můžete udělat, aby se cítili lépe. V případě, že léčba je vám to nepříjemné, mluvit. Pokud budete udržovat vaše zdraví tým informoval, mohou vám pomoci dostat se přes léčbu.

Existují dva druhy záření nežádoucích účinků: časné a pozdní. Časné nežádoucí účinky, jako je nauzea a únava, obvykle dlouho nevydrží. Mohou začít během nebo ihned po léčbě a trvají několik týdnů poté, co skončí, ale pak dostanou lepší. Pozdní nežádoucí účinky, jako je například plicní nebo srdeční problémy, může trvat několik let se ukázat a často jsou trvalé, když dělají.

Mezi nejčastější časné nežádoucí účinky jsou únava a kožní problémy. Ty by mohly získat ostatní, jako je ztráta vlasů a nevolnost, v závislosti na tom, kde dostanete záření.

Únava se cítíte z rakoviny a radiační terapii se liší od jiných časů, které jste cítil unavený. Je to vyčerpání, který není lepší, když se s ostatními a může udržet si od toho, co byste normálně dělat, jako jít do práce nebo trávení času s rodinou a přáteli. To také může zdát liší ze dne na den, což je těžké plánovat kolem něj. To může dokonce změnit, jak dobře jste schopni sledovat váš plán léčby rakoviny.