co je mery-COV, a co mám dělat?

Blízký východ respirační syndrom (MERS) je virové respirační onemocnění způsobené koronaviru – stejné rodiny virů, které způsobí nachlazení – tzv merů-CoV.

MERS-CoV byla poprvé zaznamenána v Saúdské Arábii v roce 2012. Od té doby, to bylo hlášeno v jiných zemích na Středním východě, v Africe, Evropě, Asii a Spojených státech. Většina případů ven ze Středního Východu byly hlášeny lidmi, kteří tam v poslední době cestovali.

MERS-CoV způsobuje především horečka, kašel a dušnost. Další příznaky mohou zahrnovat nevolnost, zvracení a průjem. Pneumonie je běžné, a někdy to může dojít k poranění orgánů, jako jsou ledviny. Někdy infikovaných lidí nemá žádné příznaky.

Léčba mery-CoV je zaměřena na zmírnění příznaků a zahrnuje odpočinek, tekutiny, léky proti bolesti a kyslíkovou terapii v těžkých případech.

Asi 36 procent lidí s mery-CoV zemřelo. Jsi nejvíce ohroženy vážné nemoci, pokud jste starší dospělý, nebo pokud máte oslabený imunitní systém nebo chronické onemocnění, jako je cukrovka nebo onemocnění plic.

Na rozdíl od chřipky nebo nachlazení, MERS-CoV Nezdá se šíří snadno mezi lidmi v komunitách. Místo toho, MERS-CoV se rozšířila hlavně mezi lidmi, kteří jsou v úzkém kontaktu, jako jsou lidé, kteří žijí s nebo poskytují přímou péči o infikované osoby.

Tam je v současné době žádná vakcína, aby se zabránilo merů-CoV. Nicméně, jak s nějakým virem, můžete snížit riziko infekce prostřednictvím dobrém zdravotním stavu a hygieny

Centra pro kontrolu a prevenci nemocí a Světovou zdravotnickou organizací pozorně sledují virus. Jsou v současné době nedoporučuje měnit své plány, pokud jste na cestách na Blízký východ nebo na jiných místech, kde byl hlášen virus.

Pokud jste cestoval do Arabském poloostrově či sousední země a máte horečku a příznaky mery-CoV do 14 dnů po návratu, navštivte svého lékaře a diskutovat o své nedávné cesty.

S