co je dole syndrom? – typy a příčiny

Downův syndrom je jedním z nejčastějších genetických vrozených vad. Obvykle, děti narozené s podmínkou, mají určitý stupeň mentální retardace, jakož i charakteristických fyzikálních vlastností. Mnohé z těchto dětí mají i jiné zdravotní problémy.

Zjistit více o Downovým syndromem

Základy

příznaky

Diagnostika a léčba

V dnešní USA, Downův syndrom postihuje přibližně 350.000 lidí. Tolik jak 80% dospělých s touto podmínkou dosahu 55 let, a mnozí žijí déle.

Nejběžnější forma Downova syndromu je často nazýván “trisomie 21,” protože jedinci s touto podmínkou mají tři kopie 21. chromozomu.

Za normálních okolností, každá buňka v lidském těle obsahuje 23 párů chromozomů, které obsahují genetický materiál, který určuje všechny naše zděděné vlastnosti. Dostáváme polovinu každého páru chromozomů od matky a druhou polovinu od svého otce. Jedinci s nejběžnější forma Downova syndromu, trizomie 21, mají navíc 21. chromozomu.

Nikdo přesně neví, proč se tato chromozomální chyba, ale to se zdá být v souvislosti s věkem matky. Ve věku 25, má žena jedna ku 1250 rizika pro vlastnění dítěte s Downovým syndromem. Toto riziko se zvyšuje na jeden ze 952 ve věku 30 let, s jedním v 378 ve věku 35 let, s jedním v 106 ve věku 40 a jeden z 35 ve věku 45. Nicméně 80% dětí narozených s Downovým syndromem jsou narozených matkám v rámci věk 35. To je proto, že většina dětí, obecně se rodí mladších žen.

Ujistěte se, poraďte se se svým lékařem, pokud jste těhotná nebo plánujete otěhotnět, pokud máte v rodinné anamnéze Downovým syndromem. Mohou existovat specializované testy, které vám pomohou lépe pochopit vaše riziko.

ZDROJ; Březen desetníků; Národní Downův syndrom společnost.